Jag vill börja med att säga att jag mår bättre! Den totala tröttheten finns inte här längre och inte heller baskänslan av depression, vilket kanske är den allra största och tydligaste biverkningen vid en nedtrappning/utsättning. Så-det-går-över! Viktigt att poängtera over and over again.
Däremot har jag nu fått bekräftat att nedtrappning/utsättning av SSRI-preparat kan påverka blodsockret. Det gör mig i och för sig väldigt glad eftersom jag varit rädd att jag drabbats av diabetes. Seriously alltså- jag har nästan haft samtliga symptom man kan googla på! För typ en vecka sedan gick den enorma(!) törsten över men svängningarna är åt fanders och jag får fortfarande dimsyn. Dessutom har jag extreeeeeem myrkryp restless legs men i hela kroppen när jag skall sova- nej FEL, jag somnar men VAKNAR och då är det svårt att somna om. Har sovit på golvet eller soffan mer än i sängen de senaste veckorna. Vissa nätter har jag inte sovit någonting- som inatt.
Men nu när jag vet vad det beror på så känns det bättre. Däremot är jag besviken att detta är information som är svår att få och att det faktiskt är väldigt viktigt att sköta kosten under nedtrappning/utsättning. JA, SÅKLART- det är alltid viktigt att sköta kosten.. men ni fattar.. kroppen skriker liksom TRÖÖÖÖÖÖÖÖÖST och då vill i alla fall inte min kropp ha kokt torsk och sparris.
Jag har i alla fall tagit experthjälp angående kosten och påbörjade en blodsockerstabiliserande diet idag. Likt fitnessmänniskorna har jag idag handlat kvalitet och kvantitet inget godis!!! och stått och lagat matlådor. Det är sex mål om dagen- vilket är typ fyra fler än jag är van vid haha, men trots all mat har jag huvudvärk nu. Jag tror min kropp saknar grädde och socker..
Uff. Jag fick också myrkryp av en medicin, fast det gav sig inte när jag slutat heller så nu måste jag äta medicin för att slippa krypet. Annars går det inte att sova. Vaknar också av att det kryper om man alls hunnit somna.
SvaraRaderaDet är iaf tur att det finns hjälp att få mot krypet, även om det är rätt dumt att man måste äta medicin pga en medicin =/, annars hade det nog varit instutitionsvarning på mig.
Mm.. jag är rädd att detta aldrig kommer gå över. Har haft det så konstant nu, så länge. Jag ger det någon vecka till.. men jag är också nära institution nu.
Radera